Dzień Ziemi w przedszkolu

22 kwietnia 2024 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Naczelnym zadaniem współczesnego świata powinno być rozbudzanie w ludziach wrażliwości na otaczającą nas naturę, która zachwyca swoim pięknem: zapachem łąk,  szumem lasu, śpiewem ptaków, potęgą gór, mórz i oceanów.

Nasze przedszkolaki spędziły ten dzień  w Leśniczówce Kamionna. Spacerując ścieżką edukacyjną "Mój Las" zapoznały się z zasadami zachowania w lesie, poznały funkcje lasu oraz gatunki roślin i zwierząt występujące w okolicznych lasach. Aktywnie uczestniczyły w rozmowie i odpowiadały na pytania  przedstawicieli Nadleśnictwa Łochów, którzy tego dnia pełnili funkcję przewodników ale także same zadawały pytania na interesujące je tematy.

Oprócz spaceru po lesie przedszkolaki zwiedziły także Leśniczówkę. Najbardziej podobała im się sala ze spreparowanymi zwierzętami, które mogły obejrzeć z bliska, dotknąć oraz dowiedzieć się o nich więcej od Leśników. Znajdowały się w niej także budki lęgowe, które również cieszyły się zainteresowaniem. Przewodnicy chętnie opowiadali dzieciom, które budki są dla jakich ptaków i jak wygląda zasiedlanie ich.

Na zakończenie gospodarze rozpalili ognisko i przedszkolaki ze smakiem zjadły upieczone kiełbaski. W tej części spotkania Leśnicy również mieli dla dzieci cenną lekcję na temat zakazu palenia ognisk w lesie. Leśniczy opowiedział dzieciom co się stanie, gdy taki pożar w lesie wybuchnie i się rozprzestrzeni, jakie będą jego konsekwencje i wykonał telefon do Straży Leśnej, która przyjechała wozem strażackim i ugasiła "pożar".

Przedszkolaki dowiedziały się tego dnia wielu nowych rzeczy, ale przede wszystkim tego jak ważną funkcję spełniają lasy na naszej planecie i jak o nie dbać.

Autor: Marlena Frąckiewicz