I Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek za nami

Wszędzie wokół już prawie święta. Świąteczne iluminacje, choinki na sklepowych wystawach. Również w naszej szkole, 10 grudnia, można było poczyć klimat i „magię” świąt – w artystycznym wydaniu.

O godzinie 13.00 w budynku przy ul. Armii Krajowej rozpoczął się I Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, którego organizatorami byli: 13 Drużyna Starszoharcerska w Stoczku oraz Szkoła Podstawowa im. E. Szymańskiego w Stoczku. Patronat honorowy nad przeglądem objął Wójt Gminy Stoczek – pan Mieczysław Wójcik.

Na arenie artystycznych zmagań stanęło 12 solistów oraz 11 zespołów reprezentujących wszystkie szkoły z terenu naszej gminy. Każdy miał zaprezentować na scenie przygotowaną przez siebie wcześniej kolędę lub pastorałkę. Jakość śpiewu i aranżację poszczególnych występów oceniało Jury w składzie: pan Tadeusz Danaj – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Stoczku, pani Urszula Parys – nauczyciel muzyki w naszej szkole oraz pani Emilia Góral - nasza absolwentka, której głos pamiętają wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję posłuchać śpiewu pani Emilii.

Po długich przesłuchaniach Jury wyłoniło najlepszych wykonawców w poszczególnych kategoriach. Wśród najmłodszych solistów, w kategorii przedszkolnej, całe podium przypadło w udziale przedszkolakom ze Stoczka. Miejsce pierwsze zajęła Magdalena Ożarowska, miejsce drugie Katarzyna Gołębiewska, miejsce trzecie Oliwia Ślusarz.

W kategorii uczniów klas I – III najlepiej zaśpiewała Zofia Rydzewska ze Szkoły Podstawowej w Stoczku. Miejsce drugie zajął reprezentant SP w Mrozowej Woli – Krzysztof Rychlik, natomiast miejsce trzecie zajęła Natalia Duszyńska ze Szkoły Podstawowej w Toporze.

W kategorii uczniów klas IV – VII występowało tylko dwóch solistów reprezentujących naszą szkołę.  Miejsce pierwsze zajął Wojciech Rusiniak, miejsce drugie Katarzyna Chudzik – Lipka.

W kategorii klas VII  i gimnazjalnych wystąpiła jedna solistka – Patrycja Matusik z kl III gimnazjalnej w SP w Stoczku. Zajęła oczywiście pierwsze miejsce.

Ostatnia kategoria to wykonawcy z klas ponadgimnazjalnych. Tutaj również wystąpiła tylko jedna solistka – uczennica kl. I NLO w Stoczku – Aleksandra Piotrowska, której Jury również przyznało najwyższe miejsce na podium.

Równie duże emocje jak występy solistów budziły występy zespołowe. Tutaj rywalizacja rozpoczęła się od kategorii klas I – III. Na pierwszym miejscu uplasował się jedyny w tej kategorii zespół reprezentujący Szkołę Podstawową w Grygrowie w składzie: Nikola Cibor, Kinga Grenda, Gabriela Kałuska, Ada Myszkowska i Julia Rostek.

W kategorii klas IV – VI rywalizacja była już bardziej zacięta. Jury pierwsze miejsce przyznało zespołowi w składzie: Maria Grudziąż, Piotr Myszkowski, Bartosz Nowak, Sebastian Stelmach i Zofia Wojcianowska, reprezentującemu Szkołę Podstawową w Stoczku. Drugie miejsce na podium zajął zespół również reprezentujący naszą szkołę, w składzie: Radosław Czarnak Jakub Przybysz i Ignacy Dobosz. Czołówkę tej kategorii miejscem trzecim zamknął zespół ze Szkoły Podstawowej w Toporze w składzie: Natalia Bartosiewicz i Klaudia Duszyńska.

W kategorii klas VII i gimnazjalnych najlepiej zaprezentował się duet uczennic kl. II gimnazjalnej Szkoły Podstawowej w Stoczku w składzie Aleksandra Bodzon i Aleksandra Bartosiewicz. Drugie miejsce na podium przypadło uczennicom klas siódmych SP w Stoczku, reprezentujących jednocześnie 13 DSH w Stoczku. Grupę tworzyły Zuzanna Borkowska, Kinga Puścian oraz Weronika Dobosz. Trzecie miejsce na podium przypadło: Wiktorii Decyk, Julii Marchlik, Patrycji Myszkowskiej, Paulinie Nowak i Kacprowi Rostkowi, którzy również reprezentowali połączone siły organizatorów: SP w Stoczku  i 13 DSH w Stoczku.

W ostatniej kategorii konkursowej – uczniowie klas ponadgimnazjalnych – miejsce pierwsze zajęły reprezentantki kl. II Niepublicznego Liceum Ogólnoksztalcącego w Stoczku Julia Kacprzyk i Julita Szczechura. Na miejscu drugim uplasował się zespół w składzie Oliwia Luberadzka, Paulina Zarzycka, Aleksandra Piotrowska oraz Michał Matusik, reprezentujący kl. I NLO w Stoczku.

Laureaci przeglądu otrzymali statuetki za zajęcie poszczególnych miejsc i pamiątkowe dyplomy. Dyplomy za uczestnictwo oraz słodką niespodziankę otrzymali również wszyscy uczestnicy przeglądu.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Gratulacje należą się również wszystkim pozostałym – za odwagę wystąpienia na scenie przed liczną, ku uciesze organizatorów, publicznością.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji naszego przedsięwzięcia: dziękujemy panu Wójtowi – Mieczysławowi Wójcikowi za ufundowanie nagród za pierwsze miejsca; pani Magdalenie Góral za ufundowanie słodkich niespodzianek; Jury przeglądu: panu Tadeuszowi Danajowi, pani Urszuli Parys i pani Emilii Góral za wysłuchanie artystów; uczniom klasy II Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Stoczku: Radosławowi Nowakowi oraz Jakubowi Grzybowskiemu za prowadzenie przeglądu oraz obsługę dźwięku; OSP Stoczek za udostępnienie materiałów dekoracyjnych, i wszystkim których nie wymieniliśmy z imienia, za wszelką pomoc.

W imieniu organizatorów:

Dorota Kłusek – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. E. Szymańskiego w Stoczku

Katarzyna Stelmach i Marcin Ilczuk – nauczyciele Szkoły Podstawowej w Stoczku

Harcerze 13 Drużyny Starszoharcerskiej w Stoczku.

Autor: Katarzyna Stelmach, Marcin Ilczuk