XIX Konna Pielgrzymka na Jasną Górę

27 czerwca 2018 r. przybyła do nas XIX Konna Pielgrzymka na Jasną Górę. Zgodnie z tradycją, jej celem jest złożenie hołdu Matce Najświętszej Hetmance Żołnierza Polskiego na Jasnej Górze. Zawołanie tegorocznej pielgrzymki to hasło „W 100 rocznicę niepodległości błogosław Ojczyźnie naszej”.

W czasie pielgrzymki wszyscy jej uczestnicy zobowiązani są jako ochotnicy-żołnierze do przestrzegania dyscypliny wojskowej. Pielgrzymują w barwach X Pułku Ułanów Litewskich. W pielgrzymce biorą udział wyłącznie mężczyźni, którzy posiadają umiejętność jazdy konnej na dobrym poziomie oraz zdołali przygotować się wraz z końmi pod względem fizycznym do pokonania trudów trasy z Zarąb Kościelnych do Częstochowy wynoszącej 400 kilometrów.

X Pułk Ułanów Litewskich pod dowództwem Księdza Proboszcza Starszego Wachmistrza Andrzeja Dmochowskiego wjechał na teren naszej szkoły około godziny 1630. Część kawalerzystów jechała na koniach, część zaś stanowiła zabezpieczenie logistyczne.

Zmęczeni całodniową podróżą na trasie Zaręby Kościelne – Stoczek  kawalerzyści w pierwszej kolejności zajęli się końmi, a dopiero potem sami udali się na miejsce zakwaterowania.

Po posiłku i krótkim odpoczynku pielgrzymi wspólnie z mieszkańcami Stoczka i gośćmi zebrali się na terenie szkolnym, gdzie o godzinie 2100 odbył się uroczysty Apel Jasnogórski. Podczas spotkania głos zabrali pan Mieczysław Wójcik – Wójt Gminy Stoczek, ksiądz Zbigniew Grabowski – proboszcz tutejszej parafii oraz pani Dorota Kłusek - dyrektor naszej szkoły. We wszystkich wypowiedziach pojawiało się uznanie oraz głęboki podziw dla uczestników pielgrzymki, podziękowanie za pobyt w Stoczku oraz życzenia szczęśliwej podróży. Dowódca pielgrzymki złożył podziękowanie za życzliwość i dobroć, których doświadczają jej uczestnicy od tylu lat podczas pobytu w tym miejscu. Tradycyjnie też nie zabrakło wspólnego śpiewu przy płonącym ognisku. Spotkaniu towarzyszył piękny, ciepły wieczór,  mimo iż w dni poprzedzające pielgrzymkę nie brakowało deszczu. Zmierzch spowodował, iż pielgrzymi udali się na nocleg oraz w ten sposób  zakończyli pierwszy dzień podróży na Jasną Górę.

Drugi dzień pielgrzymki na Jasną Górę ułani rozpoczęli od pobudki o godzinie 400 rano, po której nastąpiło karmienie koni, śniadanie, porządkowanie terenu, przygotowanie do wymarszu i siodłanie koni, apel poranny oraz wymarsz w kierunku Korytnicy, miejsca ich kolejnego postoju dziennego. Punktem docelowym, do którego ułani musieli dotrzeć w drugim dniu był, oddalony o 39 kilometrów od  Stoczka, Wiśniew.

Czas, który ułani spędzili w naszej szkole minął nam wszystkim niezwykle szybko. Czekamy na  spotkanie za rok, na które serdecznie wszystkich mieszkańców gminy i gości serdecznie zapraszamy.

Autor: Dorota Kłusek