Biblioterapia

Obecna sytuacja w naszym krajuokazała się tak trudna, że wszyscy potrzebujemy w niej pomocy. Oczekują jej dorośli i dzieci, którym potrzebne jest szczególne wsparcie psychiczne. Jedną z jego form może być biblioterapia. Odpowiednio dobrane książki, słuchowiska, filmy edukacyjne mogą  pomóc dziecku zrozumieć tę trudną sytuację.

Poniżej przedstawiam (opracowany przez redakcję czasopisma Biblioteka w szkole) wybór źródeł  w pracy online  z dzieckiem w wieku przedszkolnym    i wczesnoszkolnym.  Bajki terapeutyczne, opowiadania, filmy, poradniki, które pomogą dzieciom wyjaśnić, czym jest epidemia koronawirusa i jak należy się w związku z nią zachowywać.

Masz tę moc  to zupełnie darmowa książka dla dzieci w formacie PDF. Agnieszka Frączek, Ewa Podleś, Wydawnictwo Olesiejuk. Książka powstała przy współpracy lekarzy i psychologów.

- Bajka Jeżyk Bartek zostaje w domu  napisana przez psycholożkę i nauczycielkę języka polskiego Martę Mytko. Bajka wyjaśnia przedszkolakom, dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu.

-  Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie napisana przez psycholożkę, Dorotę Bródkę. Dostępna jako ebook w formacie PDF  i w formie audiobooka.

- Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego. Opowieść na czas zarazy. Bajka autorstwa Marii Maruszczyk, psycholożki i bajkoterapeutki. Wersja do poczytania i do posłuchania znajduje się tutaj.

-  Filmy Edusie. Co to jest koronawirus? Pomysł i realizacja: Pracownia Za Piecem – Milena Muzyczuk, Ryszard Muzyczuk Wsparcie merytoryczne: www.lekarzedlaprzedszkolakow.pl

- Animacja o koronawirusie autorstwa Anny Kaczor.

- Studio Dinksy przygotowało filmik edukacyjny wyjaśniający dzieciom i dorosłym pojęcia związane z koronawirusem (pandemia, kwarantanna itd.). Do filmu powstają scenariusze pracy z dziećmi na temat koronawirusa.

- Wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej Wirus, w którym Autorka tłumaczy dzieciom, czym jest koronawirus i dlaczego należy myć ręce.

- Wiersz Artura Barcisia o koronawirusie

- Piosenka Koronawirus niech tylko miłość będzie zaraźliwa Magdaleny Beredy.

Autor: Dorota Kalata