Łączy nas pamięć – Akcja Żonkile 2024

19 kwietnia 2024 r.  nasza szkoła, kolejny już raz, wzięła udział w Akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim, które stanowi symbol odwagi i pokazuje, że w najtragiczniejszych czasach ludzie potrafili walczyć o godność. Mimo, iż wówczas nie było szans na zwycięstwo nad hitlerowcami, to podjęto walkę, by nie iść bezwolnie na śmierć.

Cała społeczność szkolna przypięła tego dnia do swoich ubrań, przygotowane własnoręcznie wcześniej, żółte żonkile – symbol Akcji. Odbyły się także lekcje poświęcone wydarzeniom z kwietnia 1943 r. Uczniowie klas VII – VIII uczestniczyli w zajęciach opartych na filmie „Zdążyć przed Panem Bogiem”, zaś uczniowie klas IV – VI „Było – nie ma – jest”.

Również w Stoczku przed II wojną światową mieszkało wielu ludzi pochodzenia żydowskiego, a na początku 1941 r. tu właśnie powstało jedno z sześciu gett istniejących w granicach powiatu. Wojnę przeżyli tylko nieliczni Żydzi pochodzący ze Stoczka, którym udało się zbiec z getta i przeżyć głównie w okolicznych lasach.

„Wiedza o przeszłości pozwala lepiej zrozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i udział w Akcji Żonkile”. Wszak łączy nas pamięć…

Autor: Monika Kowalczyk