„Jestem silny. Jestem silna. ZMIENIAM SIĘ. DORASTAM”

Drodzy uczniowie klas IV-VI

Zaczynamy program profilaktyczny
 Zachowaj Trzeźwy Umysł

Przed nami 2 spotkania z programem Zachowaj Trzeźwy Umysł.

W tym roku pod hasłem:

DORASTAMY ASERTYWNIE.

Zapraszam Was do pracy. Dzisiejsze hasło to:

„Jestem silny. Jestem silna. ZMIENIAM SIĘ. DORASTAM”

Podczas dzisiejszego spotkania będziecie mieli okazję zastanowić się co zmienia się w waszym wyglądzie. W kartach pracy przeznaczonych do pracy w tym programie dowiecie się:

• Jak zmienia się Wasze ciało.
  • Dziewczynki zaczynają się zmieniać średnio 2 lata wcześniej niż chłopcy.
  • Zmienia się waga i budowa ciała
  • Co robią hormony?
  •

Pamiętaj! Jeśli czujesz się źle we własnej skórze i niezadowlony(a) z siebie chcesz zaskarbić sobie uznanie ponad wszelką cenę, to nie jest właściwe zachowanie. Nie wszystko to, co widzimy w mediach (np. w Internecie) jest prawdziwe. Zdjęcia mogą zostać poprawione przez grafika komputerowego, głos przez montażystę dźwiękowego. Czy słuchałeś(aś) kiedyś koncertu na żywo swojego ulubionego artysty? Czy zauważyłeś(aś) różnicę? No właśnie!

Pamiętaj! O naszej wartości decyduje to, jak o sobie myślimy i co sobą reprezentujemy. Wygląd to nie wszystko. Poza tym, nie ma jednej definicji piękna. Nie warto porównywać się do innych. Ludzie są różni. Lubimy inne rzeczy, mamy różne zainteresowania. To czyni nas wyjątkowymi.

ĆWICZENIE „ZNAJDŹ RÓŻNICĘ”

W KARCIE PRACY znajdują się cztery zdjęcia przedstawiające zwykłych nastolatków. Te po lewej stronie są naturalne. Te po prawej zostały poddane obróbce za pomocą programu graficznego. Waszym zadaniem jest zaznaczenie na fotografiach określonej ilości zmian. Celem ćwiczenia jest uświadomienie młodym ludziom, że wierzą temu, jak coś wygląda na zdjęciu, ale do siebie mogą odnieść tylko to, co widzą w lustrze w rzeczywistości – stąd rozczarowanie.

• Czy udało się wam znaleźć wszystkie różnice?
  • Czy to jest ta sama osoba?
  • Jak to się stało, że wygląda inaczej na obu zdjęciach?
  • Czy może być tak, że niektórzy robią zabiegi na swoim ciele, chcąc dokonać zmiany, podobnie jak na tych zdjęciach?
  • Do czego to może prowadzić?

Karty pracy możecie pobrać i wydrukować  lub wypełnić online na stronie https://www.trzezwyumysl.pl/.

MATERIAŁY Zachowaj Trzeźwy Umysł ON-LINE

KLIKNIJ I UZYSKAJ DOSTEP

Hasło do pobrania dostępne jest u Waszego wychowawcy.

MIŁEJ PRACY

ZAPRASZAM NA SPOTKANIE NR 2