Zespół Oświatowy w Stoczku

Wywiad Poszukiwaczy Historii z księdzem wikariuszem Danielem Obzejtą z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Stoczku

1. Księże Danielu,  jest ksiądz wikariuszem w parafii Stoczek od niedawna.  Jak się księdzu pracuje w parafii?

- Tak, zgadza się. Pracuje mi się dobrze. Jestem wikariuszem w tutejszej parafii od sierpnia 2018 r. W moją pracę wpisuje się, m.in. udzielanie sakramentów świętych, głoszenie Słowa Bożego oraz katechizacja w szkole. Jest co robić.

2. Co szczególnego wyróżnia  kościół w Stoczku -  w znaczeniu budynku? Teraz ogólne informacje są dostępne dla każdego w Internecie, ale tak wprost, co to mogło by być?

- Przede wszystkim kościół parafialny jest budynkiem sakralnym, więc wystrój wnętrza jest szczególny. Jasne kolory są idealnie dopasowane, a niemała przestrzeń nie rozprasza lecz wręcz sprzyja skupieniu na modlitwie. Każdego dnia, widząc także osoby tu zgromadzone,  przekonuję się o tym.

3. A wspólnota parafialna ? Trzy określenia.

- Oczywiście parafia to przede wszystkim parafianie. Kapłan pełniący posługę parafialną niejako odpowiada za przestrzeń duchową. Wspólnie wszyscy troszczą się o miejsce modlitwy - kościół. Więc wskazałbym najpierw na tę troskę parafian, ponieważ to już kolejna świątynia w 500-letniej historii parafii. Ponadto niedawno odbył się remont, któremu zawdzięczamy obecny wystrój świątyni. Jako drugą cechę wspólnoty umieściłbym budowanie kościoła duchowego. Mianowicie w tej wiejskiej parafii jest stosunkowo wiele grup. Zaczynając od młodzieżowych typu KSM, LSO czy schola, kończąc na Grupie Ojca Pio, Krwi Chrystusa, Biblijnej, Margaretek, Różańcowej, Akcji Katolickiej oraz jeszcze kilku. Na koniec zaznaczyłbym różne formy modlitwy. Indywidualne zobowiązania parafian do postu czy różańca w konkretnej intencji oraz te wspólnotowe formy nabożeństw - to wszystko wyraz zawierzenia się Panu Bogu.

4. Dwa lata temu był w kościele remont. Rzekomo odkryto freski od lewej strony nawy głównej. Czy ksiądz coś wie na ten temat?

- Tak, były tam widoczne freski. Znajdowały się na kolumnach i łukach pod sklepieniem. Były to ornamenty o tematyce geometrycznej oraz namalowane owoce. Freski te nie zostały odnowione.

5. Powie ksiądz jeszcze o podziemiach parafialnych? W Stoczku ich nie ma, ale są w innych kościołach, np. w Sadownem. Co kryją takie podziemia parafialne?

- Faktycznie, nie ma ich tu. Podziemia mogą, np. być miejscem spoczynku  osób zasłużonych (fundatorzy, duchowni).

6. Co szczególnie podoba się księdzu w Stoczku, w parafii Stoczek? Czego nie ma gdzie indziej, co jest księdza sercu szczególnie bliskie?

- Urzekła mnie, np. dbałość ludzi o ich własny, miejscowy kościół, życzliwość i ofiarność.

7. I na koniec jakaś ciekawostka… może  ksiądz zna jakąś?

- Oczywiście, na przykład dzwony uruchamiane są tradycyjnie, ciągnąc za sznur, choć w wielu parafiach już jest mechanizm uruchamiający.

Dziękuję  księdzu za rozmowę i życzę wszelkich łask bożych oraz wszystkiego dobrego.

 

Autor: Wiktoria Rydzewska