Podsumowanie Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę”

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła po raz kolejny realizowała Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj formę”. Główne cele tego programu to promocja zdrowego stylu życia, trwała zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie zainteresowania dzieci i młodzieży aktywnością podczas każdego dnia. Do realizacji zaplanowanych zadań włączyli się uczniowie klas V - VI naszej szkoły,  dyrektor, nauczyciele, a także rodzice naszych uczniów.

W ramach realizacji programu „Trzymaj formę” przeprowadzono pogadanki dla uczniów klas V-VI na zajęciach z wychowawcą, lekcjach przyrody, zajęciach technicznych i wychowania do życia w rodzinie na temat:

-       Jak się odżywiam?

-       Od czego zależą potrzeby pokarmowe człowieka?

-       Czy wiesz, co jesz?

-       Żywność i zdrowie, piramida zdrowia, żywność zmodyfikowana genetycznie, wpływ środków konserwujących na jakość pokarmów.

-       Etykieta źródłem informacji.

-       Sprawdź czy wiesz, co kupujesz.

-       Wyliczanie BMI.

Ponadto na zajęciach z wychowawcą i zajęciach technicznych uczniowie wykonywali kanapki, sałatki, surówki, wykorzystując zdrowe produkty sezonowe – warzywa i owoce.

Bardzo ważnym obszarem podczas realizacji programu była aktywność fizyczna. Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa naszych uczniów sprzyjała rozwojowi organizmu. Ruch na świeżym powietrzu rozwijał mięsnie, wpływał na prawidłowy wzrost, kształt kości, układ krążeniowo – oddechowy, podnosił sprawność i wydolność fizyczną dziecka.

Bardzo ważnym dla nas zadaniem podczas trwania programu była popularyzacja picia wody.

Realizacja programu "Trzymaj formę" przyczyniła się do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, wzrostu aktywności fizycznej, popularyzacji zabaw na świeżym powietrzu i aktywności fizycznej oraz integracji społeczności szkolnej.

Autor: Hanna Gąsior