Jak nie wpaść w pułapkę

Współczesna młodzież jest narażona na wiele różnych zagrożeń. Odpowiedzią na nie jest szeroko rozumiana profilaktyka. Można przyjąć, że profilaktyka to odpowiednie działanie, które ma na celu zapobieganie pojawianiu się lub rozwojowi niekorzystnego zjawiska, w konkretnej społeczności. Jest też jednym ze sposobów reagowania na rozmaite zjawiska społeczne, które oceniane są jako szkodliwe i niepożądane. Ważnym miejscem do podjęcia działań profilaktycznych jest szkoła. W naszej szkole w dniu 16 listopada 2018 r. uczniowie klas III gimnazjalnych mieli możliwość skorzystania z warsztatów prowadzonych przez Pana Marka Mudanta. Podczas warsztatów mieli okazję dowiedzieć się, jakie pułapki czyhają na nich każdego dnia. Uczyli się jak świadomie i dojrzale kierować swoim życiem. Zdobyli wiedzę związaną ze szkodliwością dopalaczy, narkotyków, e-papierosów i alkoholu a także nabyli umiejętności asertywnego odmawiania namowom kolegów. Dostali również cenne wskazówki, jak zachować się w takich sytuacjach, a także, gdzie szukać pomocy. Zajęcia te prowadzone były metodami aktywnymi, dzięki czemu uczniowie z zainteresowaniem i zaangażowaniem brali w nich udział.

Autor: Katarzyna Stelmach