Pierwsza pomoc z Prometeuszem

Jak zapytamy jakiegokolwiek ratownika, to powie, że nawet nieumiejętnie wykonywana, ale wykonywana reanimacja jest lepsza, niż żadna. Pamiętajmy również o tym, że udzielanie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego obywatela,  zapisanym w stosownych aktach prawnych. Za nieudzielenie pierwszej pomocy (a jest nią chociażby wezwanie służb ratunkowych) grozi odpowiedzialność karna. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy podjęcie działań ratowniczych może narazić nas lub inne osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub powstania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Często jednak obawiamy się podjąć jakiekolwiek działania ratujące życie z obawy, że bardziej możemy zaszkodzić poszkodowanemu  niż mu pomóc. I właściwie nie chodzi tutaj o brak specjalistycznej wiedzy (nie zawsze ona jest potrzebna) ale o przełamanie strachu przed udzieleniem pomocy. Możliwe to będzie wówczas, gdy będziemy znali podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

Właśnie dlatego, chcąc wyposażyć w tą wiedzę członków naszego lokalnego środowiska podjęliśmy współpracę z Fundacją „Prometeusz”, która w ramach realizowanego przez siebie projektu „5 złotych minut ratujących życie” organizuje kursy BLS/AED (Podstawowe Zabiegi Resuscytacyjne i Automatyczna Defibrylacja Zewnętrzna) oraz kursy urazowe. W szkoleniach prowadzonych przez współpracowników Fundacji: ratowników medycznych  i osób zajmujących się propagowaniem wiedzy na temat pierwszej pomocy, które odbyły się w naszej szkole uczestniczyło w sumie 30 osób. Wśród nich nauczyciele, młodzież szkolna, harcerze.

14 października 2018 r. w trakcie kursu BLS/AED uczyliśmy się łańcucha postępowania w przypadku utraty przytomności i zatrzymania oddychania oraz użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego – urządzenia ratującego życie, które jest dostępne w coraz większej liczbie miejsc użyteczności publicznej. 18 listopada 2018 r., podczas drugiej części kursu ćwiczyliśmy postępowanie z urazami ciała oraz podejmowanie czynności ratowniczych w różnych sytuacjach, z którymi możemy mieć styczność. Na zakończenie kursu każdy uczestnik otrzymał certyfikat BLS /Basic Life Support/ i AED /Automated External Defibrillation potwierdzający ukończenie certyfikowanego kursu European Resuscitation Council /ERC/ i Polskiej Rady Resuscytacji.

Na zakończenie kursu szkoła otrzymała od fundacji cenny prezent: fantoma szkoleniowego do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo – oddechowej,  umożliwiającego monitorowanie poprawności wykonywanych ćwiczeń przy użyciu dołączonego oprogramowania, oraz ćwiczebny automatyczny defibrylator zewnętrzny. Prezenty na pewno będą wykorzystywane w celu podnoszenia wiedzy i umiejętności członków naszej społeczności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Gorąco dziękujemy Fundacji Prometeusz, którą reprezentował prezes, pan Jacek Szyzdek, oraz wszystkim prowadzącym zajęcia za atmosferę na zajęciach, która sprzyjała szybkiemu przyswajaniu wiedzy oraz za samą wiedzę i umiejętności, które mogliśmy nabyć lub zgłębiać pod Waszym czujnym okiem.

Autor: Marcin Ilczuk