Dzień Patrona przy ul. Armii Krajowej

W poniedziałek 17 grudnia 2018 r. w naszej szkole podstawowej, przy ul. Armii Krajowej 1 odbyła się akademia z okazji Dnia Patrona.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego. Po prezentacji sztandaru, wspólnie odśpiewano hymn szkoły. Pan Wicedyrektor, Tadeusz Danaj powitał wszystkich zgromadzonych. Po wyprowadzeniu sztandaru swoje powitanie wygłosili prowadzący - uczniowie klasy IIIa.

Akademia była podzielona na dwie części. W pierwszej młodzież zaprezentowała informacje na temat życia i twórczości patrona. Widzowie dowiedzieli się kiedy i gdzie urodził się i zmarł E. Szymański, w jakich szkołach zdobywał wykształcenie, jak potoczyły się jego losy w czasie II wojny światowej oraz w jaki sposób trafił w nasze strony. Uczniowie opowiedzieli również o tym jaki był jego stosunek do rodziców, a potem do własnej rodziny - żony i dzieci. W tym celu poza informacjami biograficznymi, wyrecytowane zostały fragmenty wierszy, spójne z treścią wypowiedzi. Pamiętając o tym, że poeta był także autorem tekstów piosenek, dziewczęta w strojach ludowych i przepięknych wiankach zaśpiewały dwa utwory: „Przyleciał ptaszek z Łobzowa” i  „Łowiczanka”.

W kolejnej części uczniowie odegrali zabawną scenkę, przygotowaną na podstawie „Opowieści o czarnym kocie i białym psie”.

Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor, Dorota Kłusek. W kilku słowach podziękowała artystom za występ i zwróciła uwagę na fakt, iż warto poznać utwory literackie E. Szymańskiego, ponieważ był to bardzo wszechstronny twórca. Pani Dyrektor podkreśliła też, jak ważne dla szkoły jest święto jej patrona.

W przygotowaniu całej imprezy zarówno od strony artystycznej jak i scenograficznej zaangażowani byli uczniowie klas: VII, VIIIa, VIIIb oraz IIIa i IIIb gimnazjalnych.

Autor: Agata Ogonowska