XVIII Konna Pielgrzymka na Jasną Górę znowu w Stoczku!

W środę, 28 czerwca 2017 r. już po raz osiemnasty do Stoczka przybyła Konna Pielgrzymka z Zarąb Kościelnych. Tradycyjnie jej celem jest złożenie hołdu Matce Najświętszej Hetmance Żołnierza Polskiego na Jasnej Górze. Hasło przewodnie tegorocznej pielgrzymki stanowiły słowa „Idźcie i głoście”.

X Pułk Ułanów Litewskich pod dowództwem Księdza Proboszcza Starszego Wachmistrza Andrzeja Dmochowskiego wjechał na teren naszej szkoły około godziny 1630. W jego szeregach znajdowało się ponad 30 kawalerzystów. Na koniach jechało 16 osób, zaś pozostali stanowili zabezpieczenie logistyczne.

Zmęczeni całodniową podróżą kawalerzyści w pierwszej kolejności zajęli się końmi, a dopiero potem sami udali się na kolację.

Po posiłku i krótkim odpoczynku pielgrzymi wspólnie z mieszkańcami Stoczka zebrali się na terenie szkolnym, gdzie o godzinie 2100 odbył się uroczysty Apel Jasnogórski, któremu nie przeszkodził nawet padający deszcz. Podczas spotkania głos zabrali pan Mieczysław Wójcik – Wójt Gminy Stoczek, ksiądz Zbigniew Grabowski – proboszcz tutejszej parafii, pani Sylwia Tryc – Zastępca Wójta Gminy Stoczek oraz pani Dorota Kłusek - dyrektor Zespołu Oświatowego w Stoczku. Wszyscy w swych wypowiedziach wyrażali swoje uznanie oraz głęboki podziw dla uczestników pielgrzymki, dziękowali im za pobyt w Stoczku oraz życzyli szczęśliwej podróży. Dowódca pielgrzymki dziękował za życzliwość i dobroć, których doświadczają jej uczestnicy od tylu lat podczas pobytu w tym miejscu. Tradycyjnie też nie zabrakło wspólnego śpiewu przy płonącym ognisku, któremu po raz pierwszy, wbrew dotychczasowej tradycji, wtórowały w oddali odgłosy nadciągającej burzy. Narastające ciemności wymogły na pielgrzymach udanie się na nocleg oraz zakończyły ich pierwszy dzień podróży na Jasną Górę.

Drugi dzień pielgrzymki na Jasną Górę ułani rozpoczęli od pożegnania ze Stoczkiem, skąd wyruszyli w kierunku Korytnicy.

Czas spędzony z pielgrzymami to czas modlitwy, ciekawych rozmów, dobrego słowa, życzliwości, ale też żartu i humoru. Pozostawia on wśród wszystkich miłe wrażenia, ale niestety płynie co roku za szybko. Dlatego już zaraz po wyjeździe „NASZYCH” pielgrzymów oczekujemy na spotkanie z nimi w przyszłym roku, do udziału w którym serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy i jej wakacyjnych gości.

Autor: Dorota Kłusek