Certyfikat Lekkiego Tornistra

W dniu 26 lipca 2017 r. nasza szkoła otrzymała certyfikat Lekkiego Tornistra. Lekki Tornister to ogólnopolska kampania informacyjno – edukacyjna dotycząca profilaktyki wad postawy oraz problemu przeciążonych uczniowskich plecaków skierowana do uczniów klas 0 – III szkół podstawowych, ich rodziców i nauczycieli.

Z badań wynika, że co drugi uczeń w wieku od 6 do 9 lat nosi tornister, którego waga przekracza 10% masy jego ciała, a 77% zawartości tego tornistra stanowią przedmioty zbędne. Nawet 6-7 kg waży plecak dziecka objętego edukacją wczesnoszkolną.

Uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w V edycji tej kampanii. Dzieci z zainteresowaniem słuchały słuchowiska „Lekki Tornister i Zielona Kropeczka”.  Wiele radości sprawiły im ćwiczenia śródlekcyjne, które miały na ceku kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała. Wśród nich znajdowały się, m.in. „Mądra główka”, „Wróbelki piją wodę” i „Elastyczna żabka”. Dzieci poznały również różnorodne zestawy ćwiczeń, które wykonywały na zajęciach wychowania fizycznego.

Rodzice uczniów ze wszystkich klas zostali poinformowani o potrzebie codziennej kontroli zawartości tornistrów swoich pociech oraz otrzymali wskazówki „10 przykazań Lekkiego Tornistra” przygotowane przez organizatorów tej akcji. Oto one:

• Podczas zakupu tornistra zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane oraz umożliwiać Twojemu dziecku swobodne wkładanie i zdejmowanie ciężaru. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.

• Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!

• Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.

• W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).

• Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.

• Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.

• Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.

• Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.

• Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory kreślarskie, dodatkowe piórniki, strój na lekcję wychowania fizycznego, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.

• Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.

Autor: Agnieszka Rogala