Wizyta harcerzy w naszym przedszkolu

„ZUCHY I ZUCHENKI – CZUJ, CZUJ, CZUWAJ!” - tak powitała przedszkolaków 13 Próbna Drużyna Starszoharcerska ze Stoczka 17 marca 2017 r. pod dowództwem pana Marcina Ilczuka, która odwiedziła nasze oddziały przedszkolne. Spotkanie rozpoczęło się od zbiórki, po której wszyscy usiedli w kręgu. Harcerze opowiadali o historii ZHP, tłumaczyli co oznaczają symbole: lilijka czy krzyż. Uczyli dzieci piosenek harcerskich „Załóż mundur i przypnij lilijkę, czapkę ma bakier włóż…”, „Płonie ognisko i szumią knieje”, „Hej przyjaciele”, „Krajka”, a także dwóch pląsów „Osiołek” i „Krokodyl”. Zebranym podczas śpiewania pomagała grając na gitarze Wiktoria Decyk.

Harcerze opowiadali maluchom o sprawnościach, które można zdobywać podczas rajdów, biwaków lub obozów, np. kucharz, chodzik, miłośnik zwierząt, itp.

Przez cały czas wizyty harcerze zachęcali dzieci do wstępowania do drużyn (w przyszłości), mówili o korzyściach, jakie to za sobą niesie, odwadze, wspólnocie, bohaterstwie, o tym, że każdy uczy się jak być dobrym, jak być lepszym i jak być przyjacielem. Opowiadali o wiedzy jaką można posiąść (np. sposoby określania kierunków świata) oraz o możliwościach korzystania z kompasu, po której stronie rośnie mech na drzewie, jak na drzewie są ułożone gałęzie, czy jak jest zbudowane mrowisko.

Na zakończenie wszyscy stanęli w wielkim kole aby puścić sobie HARCERSKĄ ISKIERKĘ PRZYJAŹNI.

Dziękujemy panu Marcinowi Ilczukowi oraz harcerzom – w większości – absolwentom naszej Szkoły Podstawowej w Stoczku za udział w spotkaniu.

Autor: Magdalena Rusiniak