Przedszkolaki powitały wiosnę!

21 marca 2017 r. dzieci ze wszystkich oddziałów  przedszkolnych spotkały się, by pożegnać zimę i powitać wiosnę. Święto Wiosny rozpoczęło się od wiosennych piosenek „Wkrótce wiosna” w wykonaniu dzieci z oddziału B i „Wiosna tuż-tuż” w wykonaniu maluchów.

Następnie pani Jolanta Ziółkowska zadawała dzieciom pytania dotyczące wiosny, np.:

-       Jakie ptaki przylatują do nas na wiosnę?

-       Co najchętniej zjada bocian?

-       Czego przybywa od wiosny? Dnia czy nocy?

-       Jakie zwierzęta budzą się ze snu zimowego?

-       Czym zajmują się ptaki po powrocie z  ciepłych krajów?

-       Jakie prace wykonuje się na wiosnę w ogrodzie?

Były też pytania dotyczące zachowania się w lesie, np.:

-       Dlaczego nie można krzyczeć w lesie?

-       Co zrobić z kartonikiem po soku, jeśli akurat jesteśmy w lesie?

Następnie starsze dzieci dokonywały obliczeń matematycznych: dodawania i odejmowania w zakresie 10. Co ciekawe, niektóre maluchy też świetnie sobie poradziły.

Kolejną zabawą było rozwiązywanie zagadek dotyczących zwierząt mieszkających na łące. Każdy oddział otrzymał po 3 zagadki, np.:

Kopie w ziemi korytarze.
Sypie kopce z piasku.
Można nazwać go górnikiem.
Choć nie nosi kasku.

Po zagadkach pani Magdalena Rusiniak zaprezentowała dzieciom prezentację multimedialną  „Zagadki”, a przedszkolaki musiały odszukać i podać prawidłową odpowiedź. Śmiechu było co niemiara, bo po każdej odpowiedzi ukazywały się roześmiane lub smutne poruszające się buźki.

Wreszcie nadszedł najbardziej oczekiwany moment – stworzenie ekologicznej Marzanny. Do jej zrobienia zostały użyte gazety, szary papier oraz opakowania po jajkach. W pięknej sukience z kilkoma falbanami Marzanna razem z dziećmi „wyszła” na spacer. Z wierszem na ustach wszyscy maszerowali, aby Marzannę utopić – czyli pożegnać zimę a tym samym powitać wiosnę.

Marzanno, Marzanno
Ty zimowa Panno
Dzisiaj do wody cię wrzucamy
Bo wiosnę witamy!