10 Października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Drodzy Uczniowie, Nauczyciele oraz Rodzice,

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to doskonały moment na to, by przypomnieć sobie, jak ważne jest dbanie o nasz umysł oraz zdrowie psychiczne. Niech ten dzień będzie przypomnieniem, że troska o zdrowie psychiczne jest równie istotna, co dbałość o zdrowie fizyczne.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to fundament, na którym budują swoją przyszłość. To, jak rozwijają się emocjonalnie, społecznie oraz intelektualnie, ma ogromny wpływ na ich zdolność do nauki, budowania relacji oraz kształtowania własnej ścieżki życiowej

Zdrowie psychiczne wpływa na nasze myśli, emocje oraz działania. To, jak radzimy sobie ze stresem, jak relacjonujemy z innymi, i jak podejmujemy decyzje, ma swoje korzenie w stabilności naszego umysłu. Nie zawsze jednak łatwo jest zauważyć, gdy ktoś boryka się z wyzwaniami zdrowia psychicznego.

Rodzice, nauczyciele i przyjaciele mają kluczową rolę w rozpoznawaniu i wspieraniu zdrowia psychicznego naszych dzieci. Wyrażajmy akceptację, prowadźmy otwarte rozmowy i kreujmy przestrzeń, gdzie uczniowie mogą czuć się bezpiecznie, wyrażając swoje myśli i uczucia.

Warto pamiętać, że wsparcie i akceptacja otoczenia są kluczowe w promowaniu zdrowia psychicznego. W szkole, jako psycholog, jestem dostępna, aby wsłuchać się w Wasze troski i wspólnie pracować nad strategiami radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Przypomnijmy dziś sobie i naszym bliskim, że zdrowie psychiczne jest podstawą ogólnego dobrostanu i że razem możemy tworzyć bezpieczne i wspierające środowisko, w którym każdy będzie mógł rozwijać swoje potencjały.

Pamiętajmy: Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego!

Autor: Monika Maćkowska