Zespół Oświatowy w Stoczku

Dzień Akceptacji Autyzmu - Razem jesteśmy wyjątkowi!

W dniu 8 kwietnia 2024 r. w naszych przedszkolnych oddziałach świętowaliśmy Światowy Dzień Autyzmu, poświęcony promowaniu akceptacji i zrozumienia różnorodności, ze szczególnym uwzględnieniem autyzmu. Pod hasłem "Razem jesteśmy wyjątkowi!" dzieci miały okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które miały na celu rozwój empatii i umiejętności społecznych oraz promowanie pozytywnego podejścia do różnic indywidualnych.

W centrum naszych działań znalazło się wprowadzenie tematu autyzmu w sposób dostosowany do wieku i zrozumienia dzieci. Zaczęliśmy od pytania: "Czy słyszeliście o czymś takim jak autyzm?" i wyjaśnienia, że każdy z nas jest wyjątkowy, ale niektórzy ludzie widzą świat i komunikują się z innymi w sposób inny niż większość. Podkreśliliśmy, że wartość i akceptacja każdego człowieka są niezmiernie ważne.

Symbole akceptacji autyzmu - znak nieskończoności i złoto (Au) - stały się ważnym elementem naszych zajęć. Znak nieskończoności symbolizuje różnorodność sposobów myślenia, podczas gdy złoto reprezentuje wartość i akceptację każdego człowieka.

Następnie dzieci miały okazję wyrazić swoją unikalność i różnorodność poprzez tworzenie własnych znaków nieskończoności. Każde dziecko otrzymało kartkę w kształcie tego znaku, którą ozdabiało kredkami, wyrażając tym samym swoją indywidualność.

Nie mogło zabraknąć także zabawy i radości, dlatego zaplanowaliśmy poszukiwanie złota - metaforę odkrywania i doceniania unikalnych cech każdego z nas. Dzieci bawiły się doskonale, szukając ukrytych złotych monet czekoladowych w sali.

Dzień obfitował w kreatywną działalność artystyczną - razem stworzyliśmy piękne skrzydła motyla, które posłużyły jako wyjątkowe tło do naszych zdjęć. Motyl, będący symbolem autyzmu, przypominał nam o pięknie i różnorodności świata, a kolor niebieski - najgłębszy z kolorów - symbolizował nieskończoność horyzontu.

Dzień Akceptacji Autyzmu w naszym przedszkolu był nie tylko okazją do zabawy i twórczego działania, ale przede wszystkim do promowania wartości akceptacji, zrozumienia i szacunku dla każdej jednostki, niezależnie od jej cech czy potrzeb. Razem możemy tworzyć środowisko pełne empatii i wsparcia dla wszystkich.

 

Autor: Monika Maćkowska