Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas I-VI

15 i 16 maja 2017 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas I-VI dotyczące zachowań agresywnych i przemocowych oraz zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu.

Warsztaty oparte były na jednym z podstawowych założeń współczesnej profilaktyki, że dobra i wcześnie przyswojona wiedza zmniejsza ryzyko występowania  tych zagrożeń. W prosty i przyjemny sposób poprzez bajki edukacyjne, rozmowę oraz scenki  tematyczne uczniowie zdobywali niezbędną wiedzę oraz uczyli się właściwych zachowań.

Klasa I   uczestniczyła w zajęciach ,,Podróż w krainę magii”, podczas których uczniowie poznali  rodzaje agresji oraz przyczyny zachowań agresywnych.  Była to dobra okazja, aby dowiedzieć się  jak odreagować swoje złe emocje, napięcia  czy brak asertywności.

Uczniowie  klas II i III  brali udział w zajęciach „W magicznej sieci”, podczas których dowiedzieli się jak bezpiecznie przeglądać strony internetowe, poznali zasady racjonalnego korzystania z mediów, czyli jak ograniczać czas spędzony przed telewizorem i komputerem. Poznali także zagrożenia, jakie można napotkać w sieci i dowiedzieli się jak chronić swoją prywatność czy dane osobowe.

Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w zajęciach „W sieci”, w czasie których uczyli się bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie poznali zagrożenia związane z ujawnianiem danych osobowych oraz spędzaniem dużej ilości czasu przed komputerem oraz dowiedzieli się w jaki sposób można bronić się przed cyberprzemocą.

Warsztaty profilaktyczne dotyczące zachowań agresywnych i przemocowych oraz zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu to już kolejne tego  typu działanie podejmowane na terenie szkoły. Mając  na uwadze dobro ucznia w czasach współczesnych działania takie należy kontynuować w przyszłości.