Wycieczka w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

18 grudnia 2018 roku uczniowie klasy I i II b pod opieką swoich wychowawczyń: p. Agnieszki Rogali, p.Jolanty Dołowej oraz mam tj. p. Magdy Krzewińskiej i p. Grażyny Ołowskiej byli na wycieczce w Warszawie. Motywem przewodnim była oczywiście wizyta w fabryce bombek. Po wejściu do środka urzekła nas świąteczna dekoracja. Dzieci zostały powitane przez panią przewodnik i obdarowane czapkami mikołajowymi. Natychmiast udzieliła się wszystkim świąteczna magia. W jednej z sal dzieci wysłuchały opowieści świątecznej i miały okazję przyjrzeć się tradycyjnej, ręcznej produkcji bombek, tych najbardziej znanych ozdób choinkowych. Uczestnicy z bliska obserwowali  kolejne  etapy produkcji bombki: dmuchanie szkła, srebrzenie, lakierowanie i dekorowanie. Jednak największą atrakcją były dla dzieci warsztaty, podczas których mogły samodzielnie pomalować własną bombkę. Po ozdobieniu zostały one ustawione w odpowiednim miejscu do wyschnięcia, a dzieci w ramach odpoczynku robiły zakupy w fabrycznym sklepiku pełnym świątecznych drobiazgów lub korzystały z możliwości wykonania tatuażu.  Kolejną atrakcją były warsztaty świecowe. Jak się okazało, dzieci potrafią wiele rzeczy zrobić własnoręcznie, nawet świecę. Każdy uczeń ułożył w szklanym naczyniu różnokolorową mozaikę z piasków oraz innych ozdób. Wszystko to zostało zalane żelem z wybranym zapachem. Po zastygnięciu dzieci zapakowały swoje dzieła w torebki i zawiązały wstążką. W doskonałych humorach, z prezentami, czyli bombką i świeczką postanowiliśmy zadbać o brzuszki.

Po naładowaniu baterii pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Bawiąc się grupowo i indywidualnie eksperymentowaliśmy wynalazkami, które zmieniają świat. Jest ich ogromnie dużo, my poznaliśmy wiele. By doświadczyć wszystkiego, trzeba przeznaczyć na to więcej czasu, więc do Centrum wrócimy na pewno, tym bardziej, że atrakcji naukowych będzie jeszcze więcej. Zmęczeni, ale ogromnie zadowoleni z wycieczki pełnej atrakcji, wróciliśmy wieczorem do domu.

Autor: Jolanta Dołowa