XXV Jubileuszowe Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków Sochaczew-Bielice'2017

W dniu 3 czerwca 2017 r. na terenie 3 Warszawskiej  Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielcach koło Sochaczewa odbyły się Jubileuszowe XXV Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków Bielice –Sochaczew'2017.

Do zawodów tych zgłoszono uczniów z 52 szkół podstawowych, 25 gimnazjów, 9 szkół ponadgimnazjalnych oraz 9 ośrodków bądź stowarzyszeń zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Wśród zawodników tych już po raz 11 znaleźli się także uczniowie naszej szkoły podstawowej. Debiutowaliśmy w tych zawodach 2 czerwca 2007 r.

Reprezentacja naszej szkoły podczas XXV Europejskich Biegów Młodych Olimpijczyków w dniu 3 czerwca 2017 r.

Reprezentacja naszej szkoły podczas XV Europejskich Biegów Młodych Olimpijczyków w dniu 2 czerwca 2007 r.

Przed rozpoczęciem imprezy sportowej każdej szkole biorącej udział w zawodach wylosowano kraj, który reprezentowała, przyporządkowano numer zgodnie, z którym brała udział w ceremonii otwarcia oraz nadano numery startowe zawodnikom. Nasza szkoła reprezentowała państwo Czad.

Otwarcie zawodów miało charakter olimpijski. Po ustawieniu się na murawie stadionu poszczególnych reprezentacji, nastąpił przemarsz  ekip oraz ich  ustawienie się na placu apelowym. Na czele każdej reprezentacji była niesiona tablica z nazwą szkoły, tablica z nazwą reprezentowanego kraju oraz jego flaga narodowa. Po raz pierwszy za udział w ceremonii otwarcia każda szkoła otrzymała piękny puchar oraz pamiątkową książkę „Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków 1993-2017”, w której znajdujemy nazwiska i zdjęcia naszych aktualnych uczniów, absolwentów a nawet już rodziców naszych uczniów.

Podczas ceremonii otwarcia zawodów nie zabrakło hymnu olimpijskiego, wciągnięcia flagi olimpijskiej na maszt, okolicznościowych wystąpień organizatorów i zaproszonych gości, wręczenia pucharów najlepiej prezentującym się szkołom, wręczenia pucharów najlepszym szkołom w historii biegów oraz wręczenia pucharów zawodnikom z największą liczbą zwycięstw. Wśród zaproszonych gości znalazł się, m.in. Andrzej Supron – polski zapaśnik, mistrz świata i Europy, wicemistrz olimpijski, trener i sędzia zapaśniczy.

Po ceremonii otwarcia rozlosowano upominki wśród zawodników. Tradycyjnie w upominkach tych znalazł się rower górski.

Sportowe zmagania rozpoczęto biegiem na dystansie 200 metrów osób specjalnej troski. Potem startowali zawodnicy szkół podstawowych, następnie – szkół gimnazjalnych, a na koniec – szkół ponagimnazjalnych.

Dla szkół podstawowych zawody przeprowadzono w dwunastu kategoriach: dziewczęta klas I, II, III, IV, V, VI oraz chłopcy klas I, II, III, IV, V, VI.

W klasyfikacji indywidualnej zawodów nagradzano najlepszych sześciu zawodników w każdym biegu. Po zaciętej walce czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych zajęli:

1)    w kategorii chłopców klas III:

-       Adrian Zyśk                                     - II miejsce

2)    w kategorii chłopców klas V:

-       Julian Ruman                                  - I miejsce

3)    w kategorii dziewcząt klas VI:

-       Katarzyna Powierża                        - II miejsce

4)    w kategorii chłopców klas VI:

-       Patryk Kukwa                                 - V miejsce.

Tuż za podium znaleźli się:

1)    w kategorii chłopców klas II:

-       Patryk Nieborek                             - VII miejsce

2)    w kategorii chłopców klas IV:

-       Bartosz Nowak                               - II miejsce.

Nagrodzeni zawodnicy otrzymali dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe, zaś zwycięzca dodatkowo puchar.  Wśród nagród znalazły się, m.in. rowery górskie oraz tablety.

Podczas zawodów oprócz klasyfikacji indywidualnej prowadzono również klasyfikację zespołową, w której dla swojej szkoły punktowali po raz pierwszy w historii zawodów wszyscy zawodnicy w każdym biegu. Bardzo ucieszył nas wszystkich  fakt, iż w końcowej klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych nasza szkoła podstawowa zajęła VIII miejsce, za zdobycie którego otrzymała  Puchar Firmy PHU GRAZIA Grażyna Kalisiak.

Wszyscy zawodnicy otrzymali bezpłatnie koszulki startowe, napoje chłodzące, jogurty oraz gorący posiłek.

XXV Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków okazały się bardzo udaną imprezą sportową. Były one okazją nie tylko do sprawdzenia umiejętności biegowych zawodników, ale także ciekawym sposobem spędzenia sobotniego dnia. Czekamy z niecierpliwością na kolejną tego typu imprezę za rok.

Autor: Dorota Kłusek