Zespół Oświatowy w Stoczku

IV Festyn Rodzinny "Na ludową nutę"

Na 24 maja 2009 r. nasza szkoła przygotowała nie lada atrakcję – Festyn Rodzinny pod hasłem „Na ludową nutę”. Było to już czwarte tego typu spotkanie. Tym razem dominowała ludowa tematyka.

O godzinie 1300, tuż po powitalnym wystąpieniu pani dyrektor, nastąpił szereg różnego rodzaju występów, konkursów, prezentacji, które trwały aż do godzin wieczornych! Można było dowiedzieć się, jak wyglądały polskie dożynki oraz jak w tradycyjny sposób wyrabiano masło. Uczniowie udzielali też niezwykle pożytecznych, życiowych rad typu: jak zachować się na wiejskiej zabawie lub jak przyjąć niezapowiedzianych gości. Szczególnie cenna dla obecnych na Festynie samotnych niewiast okazała się skierowana do nich przez piątoklasistów wskazówka, jak skutecznie wyjść za mąż (podkreślić należy tutaj owo słowo „skutecznie”). Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszyły się też pokazy wianków oraz „Mody podwójnie użytecznej”. Jako, że imprezie patronowało hasło „Na ludową nutę”, toteż owych ludowych nut oczywiście nie zabrakło. Zadbał o to zespół muzyczny „New Clanq”. Odbył się również w kilku kategoriach wiekowych konkurs piosenki o tematyce ludowej. Jego uczestnicy otrzymali niezwykle cenne nagrody. Uczniowie poszczególnych klas, już poza konkursem, wykonywali także z udziałem publiczności liczne utwory ludowe. Nagród nie zabrakło również dla osób uzdolnionych plastycznie, które przygotowały piękne prace dotyczące gminy Stoczek i związanych z nią atrakcji turystycznych.

Niezwykle ważne miejsce w scenariuszu Festynu zajęły występy zaproszonych gości. Jako pierwsi wystąpili „Węgrowianie”, prezentując pieśni podlaskie. Tuż po nich można było wysłuchać wzruszającego występu chóru Cantanti z Kobyłki, który choć złożony z amatorów, to jednak ma na swoim koncie liczne sukcesy w kraju i za granicą. Swego rodzaju „kropką nad i” okazał się pokaz tańców w wykonaniu Zespołu Tanecznego „Zarębiacy”. Młodzież ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Zarębach Kościelnych przygotowała pod kierownictwem instruktorów – pani Jolanty Socik i pana Jana Wójcika – poloneza, kujawiaka oraz polkę.

W festynową tradycję wpisały się już: bufet z mnóstwem przysmaków, loteria, kiermasz książek, kosmetyków, kwiatów oraz mini plac zabaw dla dzieci zorganizowany na boisku.

IV Festyn Rodzinny przeszedł do historii. Na pewno przetrwa w pamięci wszystkich uczestników jako wspaniałe chwile.

Autor: Elżbieta Rogala